Oficjalny portal miejski Łowicz.eu

Imieniny: Grzegorza, Aleksandra
Dzisiaj jest: 24 kwietnia 2019

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Przejdź do: RSS
Kontakt
Przejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

Wyszukiwarka


Menu główne


Wydarzenia


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
11 kwiecień 2019
Wczoraj minęła 9. rocznica katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginęła elita Polski razem z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią Kaczyńską. Katastrofa miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. i zginęło w niej 96 osób. Wszyscy udawali się do Katynia na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Była to największa tragedia w dziejach współczesnej Polski.
Pamiętając o tym smutnym wydarzeniu dla naszego Narodu, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński razem 80 mieszkańcami Łowicza, 10 kwietnia 2019 r. udał się na cmentarz powązkowski w Warszawie, aby przy pomniku upamiętniającym katastrofę smoleńską złożyć kwiaty i zapalić znicze Pamięci. Zanim udano się do Warszawy, Łowiczanie złożyli wieniec i zapalili znicze przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, znajdującym się przy ul. Mickiewicza.

Pomnik smoleński na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie zaprojektował rzeźbiarz Marek Moderau. Przedstawia on dwa przełamane żelbetowe prostopadłościany, zapadające się w ziemię. Od 10 listopada 2010 roku, Polacy składają przed nim kwiaty i zapalają znicze, aby oddać hołd tragicznie zmarłym. Szczególnie tłumnie robią to w każdą rocznicę poległym „w Służbie Ojczyzny”.

Po złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy, w ciszy i zadumie Łowiczanie udali się na spacer po Cmentarzu Powązkowskim. Rolę przewodnika po warszawskiej nekropoli pełnił burmistrz Łowicza. Łowiczanie odwiedzili groby zasłużonych dla Polski osób, a także groby żołnierzy walczących za Ojczyznę: powstańców w 1863 r., żołnierzy broniących kraj przed Sowietami w 1920 r., sybiraków, członków Armii Krajowej oraz harcerzy Szarych Szeregów, w tym batalionu Zośka, poległych w obronie Warszawy. Przy każdym z nich burmistrz przybliżał fakty z tragicznych dziejów naszego narodu.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta na Starych Powązkach. Tam łowiczanie zapoznali się z historią kościoła pw. św. Karola Boromeusza oraz przeszli alejami zabytkowego cmentarza. Pobyt na cmentarzu był dla wszystkich wielkim przeżyciem. Stare grobowce, krzyże, figury i inskrypcje na tablicach nagrobnych wprowadzały w stan głębokiej zadumy i zmuszały do refleksji nad przemijaniem. Stary Cmentarz Powązkowski zajmuje 43 ha, dlatego łowiczanie przeszli tylko jego niewielką część. To jednak wystarczyło, aby zachwycić się jego niezwykłym pięknem i klimatem.

Odwiedziono groby m.in.: Leopolda Staffa, Stanisława Reymonta, Ireny Jarockiej i Czesława Niemena. Duchową ucztą było wysłuchanie historii życia największej, przedwojennej gwiazdy polskiej piosenki Hanki Ordonówny, bohaterskiego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i Melchiora Korwina Szymanowskiego, założyciela cmentarza (4.XI 1790 r.) Niezapomniana chwila była również wizyta na Cmentarzu Żydowskim, drugim, co do wielkości w Polsce.

Widok starych nagrobków – macew, połączony z losami opowiedzianymi przez burmistrza wprowadzał obecnych w stan głębokiej zadumy i zmuszał do refleksji nad tragicznymi losami narodu żydowskiego. Szczególnie chwytały za gardło historie życia dzieci opowiedziane przy Pomniku Pamięci Dzieci - Ofiar Holocaustu, podopiecznych i personelu Domu Dziecka Janusza Korczaka oraz Adama Czerniakowa, prezesa Judenratu w Getcie Warszawskim, który w proteście wobec wywożenia rodaków do obozów zagłady odebrał sobie życie.

Na Powązki pojechały, podobnie jak w zeszłym roku, dwa autokary. Kolejny wyjazd zostanie zorganizowany za rok. Tym, którym nie udało się pojechać w trym roku, będą mogli pojechać w przyszłym roku. Warto już dziś pamiętać o tym wyjeździe, by jak najwcześniej zgłosić chęć swojego uczestnictwa.

Foto: Jacek Rybus/Urząd Miejski w Łowiczu

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2019-04-11 15:23:47)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2019-04-11 15:30:40)
Liczba odwiedzin: 155
Do góry


Przejdź do: Konta bankowePrzejdź do: Patronaty burmistrzaPrzejdź do: Sprzedaż nieruchomościPrzejdź do: Zagospodarowanie przestrzenne
Przejdź do: Projekty unijnePrzejdź do: Budżet miasta ŁowiczPrzejdź do: Konsultacje NGOPrzejdź do: Harmonogram odbioru odpadów

Stopka

design by fast4net

Zamknij