Oficjalny portal miejski Łowicz.eu

Imieniny: Józefa, Bogdana
Dzisiaj jest: 19 marca 2019

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Przejdź do: RSS
Kontakt
Przejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

Wyszukiwarka


Menu główne


Menu lewe

Segregacja Odpadów


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
W jaki sposób segregować odpady?

Szczegółowe zasady zbiórki surowców wtórnych określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi . Jednak podstawową zasadą zbierania odpadów, które mogą zostać wykorzystane po recyklingu jest wrzucanie ich do odpowiednich pojemników oraz zgniatanie, aby zmieściło się ich więcej.

Uchwała podjęta przez Radę Miejską w Łowiczu nakłada obowiązkową segregację odpadów Z podziałem na frakcje papier, szkło, plastik. Powyższy obowiązek jest nałożony na właścicieli nieruchomości jak i użytkowników. Należy przez to rozumieć, że również wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Łowiczu, firmy, zakłady pracy, punkty sprzedaży (sklepy) i inne podmioty mające obowiązek wydzielania z odpadów surowce wtórne.

Firmy zajmujące się odbiorem nieczystości komunalnych na terenie miasta maja obowiązek odbierania surowców wtórnych oddzielonych od nieczystości komunalnych. Sposób odbioru i przekazania przesegregowanych odpadów winien być ustalony z firmą, z którą mamy podpisaną umowę na odbiór odpadów komunalnych.

Do pojemnika niebieskiego wrzucamy Papier:
tekturę, gazety, książki, pojemniki typu tetrapak i inny papier

Nie powinniśmy wrzucać:
tapet, opakowań z zawartością oraz zatłuszczonego papieru.

Makulatura nie powinna być zanieczyszczona np.: klejem, farbą, szkłem, plastikiem, metalem, piaskiem. Ważne jest również, aby papier był suchy.

Makulatura

W obecnych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez papieru. Jest on wykorzystywany do produkcji opakowań, dokumentów, gazet, książek, ręczników, papieru toaletowego, dokumentów itd. Przeciętnie mieszkaniec świata zużywa 50 kg papieru rocznie.

Część papieru zostaje stracona bezpowrotnie (ręczniki papierowe, papier toaletowy), pewna ilość w postaci książek, dokumentów jest przechowywana, ale duża ilość tego surowca zostaje wyrzucona na wysypiska. Statyczny Polak zużywa 65 kg papieru rocznie a odzyskowi poddane jest jedynie 23 kg papieru na mieszkańca. Jak z tego wynika stanowi to 35 % papieru przekazanego do recyklingu z ilości użytego.

Statystyczny mieszkaniec Europy przekazuje około 70 % użytego papieru. Biorąc powyższe pod uwagę istotną sprawą jest prowadzenie segregacji powyższego surowca i próba dogonienia pozostałych krajów europejskich. Produkcja papieru z makulatury jest również tańsza oraz mniej energochłonna, co ma istotny wpływ na ekologię oraz niszczenie lasów.

Do pojemnika zielonego wrzucamy Szkło:
butelki szklane, pojemniki szklane, słoiki;

Nie powinniśmy wrzucać:
żarówek, świetlówek, kineskopów, (zawierają substancje szkodliwe), szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, szyb okiennych i samochodowych, luster – mają one inną temperaturę topnienia od szkła opakowaniowego.

Szkło

Można wyróżnić dwa podstawowe miejsca powstawania i odzyskiwania stłuczki szkła opakowanego:
  • firmy przetwórcze, gdzie jest ona odpadem poprodukcyjnym i zasadniczo całość powstałej stłuczki jest przekazywana do hut;
  • gospodarstwa domowe, gdzie szkło poużytkowe trafia do odpadów komunalnych i według oceny znajduje się go tam około 10 %; Żeby ją odzyskać stosuje się kilka sposobów m.in. selektywną zbiórkę, jako sposób na odzyskanie najczystszych surowców.
Podstawową formą zbierania odpadów komunalnych oraz objęcie selektywną zbiórką ( pojemniki, worki) całości powierzchni miasta jest podpisanie umowy z firmą wywozową. Selektywna zbiórka zużytych opakowań szklanych jest najlepszą i najskuteczniejszą formą ich zagospodarowania.

Do pojemnika żółtego wrzucamy Tworzywa Sztuczne:
Plastikowe opakowania po produktach spożywczych, butelki typu PET (butelki plastikowe po napojach), torebki foliowe i folie, opakowania plastikowe po środkach czystości;

Nie powinniśmy wyrzucać opakowań po:
lekach, olejach i smarach, farbach, lakierach, klejach, oraz środkach chwasto i owadobójczych. Ważną rzeczą jest również to, aby do pojemników nie wrzucać baterii.

Tworzywa sztuczne

Najbardziej rozpoznawalnym tworzywem sztucznym używanym w gospodarstwie domowym oraz przemyśle jest politereftalan etylu bardziej znany pod nazwą PET (wykonywane są z niego butelki do napojów, folie pakowe). Butelka PET potrzebuje około 450 lat na powolny rozpad, w tym czasie powodując skażenie środowiska.

Najważniejszą pozycję w plastikowym rankingu zajmuje polichlorek winylu (PCW). Robi się z niego m.in. rury, zabawki, karty kredytowe. Jest najtoksyczniejszy ze wszystkich tworzyw – do jego produkcji używa się trujących związków chloru. Gdy PCW zalega, na wysypisku, chlor uwalnia się i przedostaje do gleby.

Przy spalaniu tradycyjnymi metodami do atmosfery wydzielają się toksyczne dioksyny i furny. Największym odbiorcą artykułów z polichlorku winylu jest budownictwo, które zagospodarowuje aż 50% jego światowej produkcji.

Tworzywa sztuczne są wielkim, choć jak się okazało brzemiennym w skutki dla środowiska, osiągnięciem przemysłu chemicznego. Wyparły one skutecznie tradycyjne surowce naturalne, takie jak drewno, metal i szkło.

Jeszcze parę lat temu tworzywa sztuczne stanowiły tylko 2 % zawartości naszych kubłów; obecnie jednak ich procentowy udział wzrasta z każdym rokiem. Wraz otwarciem dla zachodnich producentów naszych granic, wyroby z plastiku zalały wręcz polski rynek.

Przetwarzanie odpadów PET

Ze względu na sposób przetwarzania odpadów PET obecnie stosowane na świecie technologie można podzielić na:
  • Przetwórstwo mechaniczne (recykling materiałowy);
  • Przetwórstwo chemiczne (recykling surowcowy lub chemiczny)
  • Spalanie odpadów komunalnych znacznie zabrudzonych nie nadających się do recyklingu bądź do mechanicznego lub chemicznego.
Wtórne zastosowanie PET:
  • włókna i przędzę (np. przędza dywanowa, przędza dla przemysłu tekstylnego),
  • płyty i folie (np. do termoformowania opakowań nie spożywczych typu tacki, pudełka oraz opakowań spożywczych, w których tworzywo wtórne stanowi warstwę środkową),
  • wyroby formowane przez wtrysk (np. dodatek do tworzywa pierwotnego do 20 %, produkcja elementów konstrukcyjnych mebli, części wyposażenia wnętrz samochodowych, pojemniki itp.).
  • żywica poliestrowa.
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2007-11-27 14:10:55)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2016-06-09 14:13:49)
Liczba odwiedzin: 494
Do góry


Przejdź do: Konta bankowePrzejdź do: Patronaty burmistrzaPrzejdź do: Sprzedaż nieruchomościPrzejdź do: Zagospodarowanie przestrzenne
Przejdź do: Projekty unijnePrzejdź do: Budżet miasta ŁowiczPrzejdź do: Konsultacje NGOPrzejdź do: Harmonogram odbioru odpadów

Stopka

design by fast4net

Zamknij