Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łowiczu

Imieniny: Anieli, Sykstusa
Dzisiaj jest: 28 marca 2024

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt

Wyszukiwarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Menu główne


Wydarzenia


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
6 maj 2019
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, wzorem lat ubiegłych, 2 maja 2019 r., rozdawał mieszkańcom biało-czerwone flagi, zachęcając do ich wywieszenia w miejscach swojego zamieszkania i świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski. Ratusz przygotował na tę okazję około 200 biało-czerwonych flag.
Flagę Rzeczypospolitej Polski dumnie wywieszamy m.in. podczas świąt państwowych i kościelnych. Podkreśla ona naszą tożsamość. Jest zawsze obecna z polskimi kibicami podczas międzynarodowych wydarzeń sportowych. Podobne akcję przeprowadzili harcerze i zuchy z łowickiego Hufca ZHP, rozdając biało-czerwone kotyliony oraz członkowie PSL-u (flagi). Wszystkie spotkały się z uznaniem wśród mieszkańców Łowicza. Ci co otrzymali flagi obiecali je wywiesić, jednocześnie wyrażając opinie, że należy być dumnym z bycia Polakiem i z szacunkiem odnosić się do naszych barw narodowych.

Trochę historii o naszej "biało-czerwonej." Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Z uwagi na cenę barwnika potrzebnego do uzyskania tego koloru mało kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego też był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej Po odzyskaniu niepodległości, barwy i kształt flagi uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r.

W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.". Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę, w której sprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako karmazyn, ale w 1927 r. odcień koloru czerwonego został zmieniony na cynober, ten sam kolor został użyty w definicji flagi w ustawie z 1955 r. Kolory flagi zostały ponownie zmienione ustawą z 31 stycznia 1980 r.

Ustawę opracował zespół ekspertów, w skład którego wchodzili Szymon Kobyliński, Maria Szypowska. Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8, podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi - wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2019-05-06 09:58:13)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2019-05-06 09:58:25)
Liczba odwiedzin: 356
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij