Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łowiczu

Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Dzisiaj jest: 21 września 2019

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt

Wyszukiwarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Menu główne


Wydarzenia


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
6 maj 2019
W piątek, 3 maja 2019 r. przypadała 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa z 1791 r. miała ogromne znaczenie dla Polski. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i likwidowała wady systemu politycznego, a w szczególności tzw. prawo do „złotej wolności”.
Po utracie niepodległości w 1795 r., przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Z tej okazji w Bazylice Katedralnej pw. WNMP i Św.,. Mikołaja w Łowiczu została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyły władze miasta i powiatu łowickiego, radni miejscy i powiatowi, a także liczne poczty sztandarowe łowickich szkół, stowarzyszeń i organizacji. Wśród nich obecni byli przedstawiciele kościoła, służb mundurowych, kombatantów i młodzieży.

Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikami Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość oraz świętego Jana Pawła II.

Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu zaprasza do udziału w uroczystościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczną się od Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej o godzinie 12:00. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość. „Dziesiątacy” wystawią wartę honorową pod pomnikiem.

Specjalnie z okazji obchodów 3 Maja wydali oni pamiątkową kartę pocztową, którą rozdadzą po uroczystościach.

Przed wojną żołnierze 10 Pułku Piechoty uczestniczyli w łowickich uroczystościach 3 Maja, o czym jako stowarzyszenie kultywujące tradycje tej formacji, pragniemy przypomnieć. Warto również wiedzieć, że 10 PP w swoich tradycjach odwoływał się do 10 Regimentu Pieszego Ordynacji Rydzyńskiej, który to walczył z Rosjanami w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 r. – powiedział Piotr Marciniak, prezes Stowarzyszenia.

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2019-05-06 13:02:12)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2019-05-06 13:05:14)
Liczba odwiedzin: 261
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij