Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łowiczu

Imieniny: Alberta, Laury, Ignacego
Dzisiaj jest: 17 czerwca 2019

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt

Wyszukiwarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Menu główne


Wydarzenia


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
28 czerwiec 2010
W miniony weekend na muszli koncertowej w Łowiczu, odbywały się IX Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne „O Łowicki Pasiak.” Impreza zgromadziła rzeszę miłośników muzyki ludowej i folkloru.
Festiwalowi, który odbywa się od 2002 r. w ostatni weekend czerwca, towarzyszył konkurs zespołów pieśni i tańca wytypowanych przez Radę Artystyczną oraz liczne koncerty towarzyszące m.in. koncert "Łowickie granie."

Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe:
 • ZESPÓŁ DZIECIĘCY „TĘCZA” z Radzikowa,
 • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „POLTEX” z Łodzi,
 • MŁODZIEŻOWA KAPELA LUDOWA z Korabki/Łowicz,
 • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „POLTEX” z Łodzi,
 • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „CIEBŁOWIANIE” z Ciebłowic Dużych,
 • ZESPÓŁ REGIONALNY „KOWALNIA” ze Stróży,
 • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "CHODOWIACY" z Siedlec,
 • ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „KURPIANKA – CEPELIA” z Kadzidła,
 • ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „WIELKOPOLANIE” z Poznania,
 • ZESPÓŁ REGIONALNY „MAGURZANIE" z Łodygowic,
 • ZESPÓŁ ESTRADOWY BIAŁORUSKIEJ PIEŚNI LUDOWEJ "KALINKA",
 • DZIECIĘCO - MŁODZIEZOWY ZESPÓŁ LUDOWY "KODERKI" z Łowicza,
 • ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „KURPIANKA - CEPELIA" z Kadzidła,
 • ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „WIELKOPOLANIE" z Poznania
 • ZESPÓŁ REGIONALNY „MAGURZANIE" z Łodygowic.
Tradycyjnie wzdłuż drogi prowadzącej na muszlę koncertową, rozstawiły się liczne stoiska prezentujące ludowe rękodzieło. Chętnych do ich zakupu nie brakowało. Nie zabrakło również stoisk z dobrym jedzeniem, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz z stoiska z łowickimi gadżetami, na którym można było również nabyć lokalną monetę 7 Księżaków. Imprezę prowadził znany łowicki przewodnik PTTK i gawędziarz Eligiusz Pietrucha.

Po obejrzeniu wszystkich występów, w konkursie głównym „O Łowicki Pasiak”, Jury w składzie:
 • Mira Bobrowska – etnochoreograf, ekspert polskiej sekcji CIOFF, przewodnicząca (Poznań),
 • Alicja Haszczak – choreograf, folklorysta, ekspert polskiej sekcji CIOFF (Rzeszów),
 • Sławomir Mazurkiewicz – choreograf (Łódź), JANUSZ KAŹMIERCZAK – muzyk folklorysta (Łódź)
 • Przemysław Hachorkiewicz – muzyk (Łódź),
kierując się kryteriami ich wartości etnograficznych (tradycyjnych), artystycznych oraz wytycznymi w regulaminie festiwalu postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii zespołów opracowanych
III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 1.000 zł otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „CIEBŁOWIANIE” z Ciebłowic Dużych
II miejsca Jury nie przyznało
I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 2.000 zł otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „CHODOWIACY” z Siedlec

Nagrodę Główną „Łowicki Pasiak” i nagrodę finansową 2500 zł otrzymał Zespół Folklorystyczny „WIELKOPOLANIE” z Poznania

W kategorii zespołów autentycznych

I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 2.000 zł otrzymał Zespół Regionalny “MAGURZANIE” z Łodygowic

Nagrodę Główną “Łowicki Pasiak” i nagrodę finansową 2500 zł otrzymały: Zespół Folklorystyczny "KOWALNIA" ze Stróż oraz Zespół Folklorystyczny "KURPIANKA – CEPELIA" z Kadzidła

W czasie trwania Festiwalu przeprowadzono również konkursy na najciekawsze stoisko handlowe i rękodzieło ludowe. Ocenie podlegało 24 stoisk oraz 28 wyrobów dzieł sztuki ludowej. Po szczegółowym zapoznaniu się prezentowanymi na stoiskach pracami i ocenie zgodności z tradycyjnym, regionalnym wzornictwem i techniką wykonania, różnorodnością i poziomem artystycznym, biorąc pod uwagę ogólny widok stoisk, dobór prac i kompozycji komisja postanowiła przyznać następujące nagrody:

I miejsce w kategorii na najbardziej oryginalne i kultywujące tradycje rzemieślnicze dzieło sztuki ludowej otrzymał Sławomir Żołnacz z Pawłowa z województwa lubelskiego za siwak wykonany tradycyjną ręczną metodą na kole garncarskim z gliny wydobywane i przerabianej wg sposobów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, wypalanym w tradycyjnym piecu ziemnym. Cały proces powstawania oparty jest na starych tradycjach Pawłowskich garncarzy z województwa lubelskiego.

II miejsce w kategorii na najbardziej oryginalne i kultywujące tradycje rzemieślnicze dzieło sztuki ludowej otrzymała Kazimiera Milczarek z Łowicza z województwa łódzkiego za koronkowe firany wykonywane metodą ręczną.

III miejsce, w kategorii na najbardziej oryginalne i kultywujące tradycje rzemieślnicze dzieło sztuki ludowej, przyznano Bogusławie Świderek z Drzewiec z gminy Lipce Reymontowskie województwa łódzkiego za pająka łowickiego tarczowego wykonanego tradycyjną ręczną metodą z drutu, wikliny, słomy, wełny i bibuły.

Po szczegółowym zapoznaniu się ze wszystkimi stoiskami prezentującymi dorobek twórczy twórców ludowych i ocenie aranżacji, oryginalności produktów jako elementu dziedzictwa kulturowego, różnorodności oferty, sposobu ekspozycji rękodzieła ludowego komisja postanawiała przyznać:

I miejsce w kategorii na najciekawsze stoisko prezentujące rękodzieło ludowe Czesławie Lewandowskiej z Ostrołęki z województwa mazowieckiego,
II miejsce Mariannie Madanowskiej z Kocierzewa Południowego z województwa Łódzkiego oraz Bogusławie Świderek z Drzewiec z gminy Lipce Reymontowskie województwa łódzkiego.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Organizatorami imprezy był Łowicki Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Łowiczu i Starostwo Powiatu Łowickiego. Partnerami imprezy: Fundacja "Cepelia" i łowickie koło Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Patronat nad imprezą Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak

Liczba odwiedzin: 218
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij