Oficjalny portal miejski Łowicz.eu

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Przejdź do: RSS
Kontakt
Przejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

Wyszukiwarka


Menu główne


Wydarzenia


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
2 sierpień 2021
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie, które trwało do 3 października 1944 r. Było jednym z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim, zorganizowanych przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza”. Głównym jego celem było ratowanie suwerenności kraju, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny oraz obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR.
Straty po stronie polskiej w tym wielkim zrywie narodowym wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Jak co roku, 1 sierpnia o godz. 17.00 w godzinie „W”, zawyły syreny alarmowe i rozdzwoniły się wszystkie dzwony łowickich kościołów. Łowicz „zatrzymał się na chwilę”, oddając hołd poległym powstańcom i żołnierzom walczącym w czasie drugiej wojny światowej. Na cmentarzu katedralnym przy grobach żołnierzy i pomniku poświęconym Szarym Szeregom, Łowiczanie złożyli wieńce i zapalili znicze. W uroczystości 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wzięły udział władze samorządowe miasta i powiatu, poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy Łowicza.

Podczas uroczystości burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński przypomniał kilka wydarzeń związanych z Powstaniem. - Warszawa była najbardziej doświadczonym miastem w całej Europie podczas II wojny światowej. Zginął co trzeci mieszkaniec. Nie wolno wartościować walk Polaków, ale Powstanie Warszawskie z powodu tragicznej i heroicznej walki jest najsilniejszym przykładem i nauką patriotyzmu. Nie mamy słów, które by określiły cierpienie i bohaterstwo tych ludzi – mówił. Głos zabrał również ks. prał. Robert Kwatek proboszcz parafii katedralnej, który wspólnie z mieszkańcami pomodlił się za poległych powstańców i mieszkańców Warszawy.

Podczas uroczystości dwójka uczniów czytała fragmenty książki „Powstańcy” autorstwa Magdy Łucyan, będącej zapisem rozmów z uczestnikami powstania, a Krystyna Kunikowska odczytała wiersz na podstawie wspomnień jednego z powstańców. Pod pomnikiem Szarych Szeregów wartę honorową pełnili harcerze z łowickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego i członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty.

Po uroczystości burmistrz udał się jeszcze na grób Ireny Wołynik, łączniczki Powstania Warszawskiego, aby zapalić na nim znicza. Zmarła ona w 2006 roku i pochowana została na cmentarzu katedralnym.

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2021-08-02 12:24:47)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2021-08-02 12:29:00)
Liczba odwiedzin: 353
Do góry


Przejdź do: Konta bankowePrzejdź do: Patronaty burmistrzaPrzejdź do: Sprzedaż nieruchomościPrzejdź do: Zagospodarowanie przestrzenne
Przejdź do: Projekty unijnePrzejdź do: Budżet miasta ŁowiczPrzejdź do: Konsultacje NGOPrzejdź do: Harmonogram odbioru odpadów

Stopka

design by fast4net

Zamknij