Tapety pulpitu Wyślij pocztówkę Książka teleadresowa Newsletter Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Strona główna Do góry Wersja do druku Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Szukaj
Wydarzenia
  • Wydarzenia
›› Nasze miasto ›› Wydarzenia 
17 września 2010
By pamięć nigdy nie umarła
Dziś w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Sybiraka. W uroczystości wzięli udział burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Zasępa.
Obecni byli również sami sybiracy: Danuta Mielczarska, pełniąca funkcję prezesa Związków Sybiraków w Łowiczu, Jerzy Jurewicz, Janina Straszyńska, Janina Rychlewska, Irena Białek, Maria i Tadeusz Kudelscy, Halina Jaros, Stefan Klimkiewicz, Henryk Kochanek, Stanisław Teleman, przedstawiciel Szarych Szeregów w Łowiczu i Tadeusz Modrak, pomysłodawca i animator działającego w szkole Koła Historycznego im. Armii Krajowej.

Akademia rozpoczęła się wykładem „Polskie dzieci na tułaczych szlakach” dra Janusza Wróblewskiego, przedstawiciela Biura Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Łodzi. Omówił on szczegółowo sytuację polityczną z 17 września 1939 r., a także represje związane po tym wydarzeniu na mieszkańcach Polski.

O podobnej tematyce był również film ukazujący tragiczne losy Polaków, przede wszystkim dzieci, wywiezionych przez Sowietów na Wschód.

Po wykładzie na scenie zaprezentowali się uczniowie szkoły z klasy IIe o profilu humanistycznym, którzy przedstawili bardzo wymowny program artystyczny. Ukazywał on, na bazie wierszy i pieśni, tragiczne losy Sybiraków.

Uroczystość prowadziła dyrektor liceum Elżbieta Skoneczna. Cześć artystyczną przygotowały razem z uczniami Joanna Skoneczna-Sałuda, prezes Koła Historycznego (teksty i wiersze) i Dominika Piesik (część muzyczna i pieśni).

Po akademii wszyscy udali się autokarem na skwer Solidarności, przy zbiegu ulic Ułańskiej i Jana Pawła II, na którym posadzono trzy dęby pamięci. Obok dębu niepodległości, upamiętniać one będą ofiary sowieckiej agresji - sybiraków i polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.
[Galeria zdjęć]
Archiwum
‹‹‹
2007 © Copyright by Urząd Miejski w Łowiczu
Liczba odwiedzin: 17235428
Data aktualizacji: 2015-11-24
Wykonanie: P®ESTO