Oficjalny portal miejski Łowicz.eu

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Przejdź do: RSS
Kontakt
Przejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

Wyszukiwarka


Menu główne


Wydarzenia


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
12 wrzesień 2019
Decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, 1 Batalion Logistyczny 10 Opolskiej Brygady Logistycznej im. płk. Piotra Wysockiego przejął tradycje wojskowe 10 Pułku Piechoty z Łowicza. To wielki sukces przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego im 10 Pułku Piechoty w Łowiczu oraz 10 Opolskiej Brygady Logistycznej - pisze Piotr Marciniak prezes „łowickiej dziesiątki”.
Przejęcie tradycji ma bardzo duże znaczenie, ponieważ tym samym wraca ciągłość formacji w postaci utrzymania tradycji danej formacji w Wojsku Polskim. Ponadto relacje na linii wojsko (10 Opolska Brygada Logistyczna im. płk. Piotra Wysockiego) vs cywile (Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Łowiczu) wchodzą na wyższą płaszczyznę współpracy. To samo tyczy się współpracy miast Opola, Cieszyna i Łowicza.

Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, będzie zabiegało o to aby 2020 rok był rokiem w którym dojdzie do oficjalnych obchodów i przejęcia tradycji 10pp przez Wojsko Polskie. Zależy nam by włączyć w to Cieszyn, Opole i Łowicz, jako swoisty trójkąt miast, których wspólnym mianownikiem jest nasz 10 Pułk piechoty – pisze Marciniak.

Poniżej krótki zarys historii tradycji 10 pułku piechoty.

Powstał w 1918 roku w Cieszynie. W okresie walk o niepodległość i granice pułk walczył z Czechami o Śląsk Cieszyński, z Ukraińcami w Małopolsce Wschodniej, z bolszewikami na Wołyniu, Polesiu, Białorusi i nad Wisłą. W okresie międzywojennym stacjonował w Łowiczu. Od czerwca do sierpnia 1921 pułk podjął działania na granicy górnośląskiej w rejonie Myszkowa, Siewierza, Kamienicy Polskiej i Zawiercia. W okresie przewrotu majowego opowiedział się po stronie rządowej. W 1939  w składzie skierniewickiej 26 Dywizji Piechoty wziął udział między innymi w walkach nad Bzurą…nad Bzurą został rozbity. Zakończenie walk w 1939 r. to koniec pułku.. podjęto próby reaktywacji pułku we Francji (1940 r.) ale bezskutecznie.

Tradycje 10pp wróciły do Wojska Polskiego w roku 1973 r. 10 Drawski Pułk Czołgów Średnich (10 pcz) – oddział wojsk pancernych ludowego Wojska Polskiego. Pułk został sformowany w 1957 roku, w garnizonie Opole, w koszarach przy ul. Domańskiego, w składzie 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej im. Bohaterów Armii Radzieckiej. Jednostka została zorganizowana na bazie 10 Batalionu Czołgów i Artylerii Pancernej oraz 7 Szkolnego Batalionu Czołgów. 4 października 1973 roku oddział przejął dziedzictwo tradycji 10 Pułku Piechoty i otrzymał nazwę wyróżniającą "Drawski". W 1989 roku jednostka została przeformowana w 10 Pułk Zmechanizowany i podporządkowana dowódcy 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. 10 Pułk Zmechanizowany (Opole).

Formacja dziedziczyła je do roku 1994 . W 1994 roku pułk został rozformowany, a na jego bazie została utworzona 10 Opolska Brygada Zmechanizowana im. płk. Piotra Wysockiego. Formacja 10 OBZ istniała w latach 1994-1999 r…i tu pojawia się docelowa formacja.. W wyniku zmian restrukturyzacyjnych w Wojsku Polskim i rozwiązaniem 10 Dywizji Zmechanizowanej w 1999 brygadę rozformowano. Sztandar z herbami Łowicza i Opola , wraz z tradycjami brygady (10pp) przekazany został 1 Batalionowi Logistycznemu z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Nie wiadomo kiedy dokładnie kiedy batalion oddał tradycje. Wiadomo ,że stało się to w momencie gdy bataliony w 10 OBL przestały być samodzielnymi związkami taktycznymi… rok 2019 to powrót tradycji 10pp do Wojska Polskiego… Historia zatoczyła koło…6 lat działań i współpracy na linii SH10PP-10OBL dały wspaniały efekt.

Źródło: Stowarzyszenie Historyczne 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2019-09-12 15:13:14)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2019-09-12 15:13:32)
Liczba odwiedzin: 158
Do góry


Przejdź do: Konta bankowePrzejdź do: Patronaty burmistrzaPrzejdź do: Sprzedaż nieruchomościPrzejdź do: Zagospodarowanie przestrzenne
Przejdź do: Projekty unijnePrzejdź do: Budżet miasta ŁowiczPrzejdź do: Konsultacje NGOPrzejdź do: Harmonogram odbioru odpadów

Stopka

design by fast4net

Zamknij